Jak sprawdzić czy konkretny port jest otwarty

Sprawdzenie czy port jest otwarty to chyba jedno z częściej wykonywanych zadań. Najczęściej jest one wykonywane za pomocą dostępnego w systemie klienta telnet lub dostępnych w internecie narzędzi online.

Chesz przetestować działanie poniższych instrukcji, a nie masz dostępu do serwera Linuxowego? Po rejestacji na DigitalOcean otrzymasz 100 dolarów do wykorzystania w ciągu 60 dni, a z przyjaznym interfejsem uruchomisz ulubioną dystrybucję w ciągu paru minut.

Wykorzystanie protokołu telnet

Domyślnie w aktualnie instalowanych systemach klient telnet jest niedostępny, dlatego w pierwszej kolejności konieczne jest jego dodanie.

W przypadku systemów Microsoftu należy otworzyć Panel sterowania, kliknąć pozycję Programy oraz Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows. Następnie trzeba odszukać pozycję Klient Telnet, zaznaczyć pole znajdujące się obok niej i kliknąć przycisk OK. Na koniec wystarczy przeklikać prosty kreator.

Instalacja klienta Telnet

W przypadku systemów *nixowych należy skorzystać z dostępnego managera pakietów i doinstalować pakiet Telnet. Przykładowa komenda działająca dla Fedory i Centosa to sudo yum install telnet.

Następnie, niezależnie od systemu, wystarczy uruchomić konsolę i wpisać w niej komendę telnet, adres IP lub domenowy z którym należy nawiązać połączenie i numer portu. W przypadku sprawdzenia adresu superstrona.pl i portu 80 polecenie będzie brzmiało telnet superstrona.pl 80.

W przypadku złej konfiguracji wyświetlony będzie komunikat o braku odpowiedzi lub odmowie połączenia. Poprawnie otwarty port spowoduje wyświetlenie ciemnego okna konsoli zamiast zwyczajowego znaku zachęty.

Efekt polecenia gdy port jest prawidłowo otwarty

Dostępne w sieci narzędzia

Można także użyć dostępnych w sieci narzędzi które mogą być pomocne. Jednym z nich jest Open Port Check Tool gdzie wystarczy jedynie wpisać adres IP i numer portu.

Trzeba jednak pamiętać, że ich użycie możliwe jest jedynie dla portów dostępnych z poziomu internetu i niemożliwe jest sprawdzenie dostępnych wewnątrz sieci lokalnej. Co prawda pierwsza metoda wymaga doinstalowania dodatkowego programu, jednakże jest to proces jednorazowy i potem działa. Zawsze.