Jak zainstalować Raspbiana na Raspberry Pi

Instalacja Raspbiana na Raspberry Pi jest całkiem łatwa, niezależnie od używanego systemu operacyjnego, głównie dzięki dostępnym w sieci narzędziom.

Chesz przetestować działanie poniższych instrukcji, a nie masz dostępu do serwera Linuxowego? Po rejestacji na DigitalOcean otrzymasz 100 dolarów do wykorzystania w ciągu 60 dni, a z przyjaznym interfejsem uruchomisz ulubioną dystrybucję w ciągu paru minut.

Przeskocz do przewodnika dla systemu Windows, Mac OS (graficznie lub konsolowo) albo Linuksa.

Do instalacji najlepiej użyć w miarę szybkiej, sformatowanej w systemie FAT32, karty pamięci o pojemności przynajmniej 4 gigabajtów. Powinna ona wystarczyć do większości zastosowań, jednakże przy obecnych cenach kart SD lepiej kupić coś większego/szybszego niż potem kombinować z przenoszeniem danych między różnymi instalacjami Raspbiana, choć nie jest to wcale takie trudne.

Niniejszy wpis zakłada, że plik obrazu został już ściągnięty i rozpakowany.

Instalacja Raspbiana pod Windows

  1. Najpierw należy ściągnąć Win32 Disk Imager, rozpakować i, rzecz jasna, uruchomić.
  2. Następnie trzeba kliknąć w niebieską ikonkę folderu i wskazać zapisany uprzednio plik z obrazem (ma on rozszerzenie *.img).
  3. Bardzo ważne jest, by upewnić się (nawet dwa razy), czy wybrano właściwy napęd docelowy (po prawej stronie okienka, tuż pod napisem device). Chodzi oczywiście o podłączoną kartę pamięci.
  4. Jeżeli wszystko jest jak należy pozostaje wcisnąć przycisk Write i potwierdzić operacje zapisu. Gotowe.

Instalacja Raspbiana pod Mac OS

Wersja graficzna, dla fanów klikania

João Aguiar napisał skrypt do graficznej instalacji Raspbiana pod Mac OS. Czasem przydarzy mu się drobna czkawka, ale poza tym działa bardzo dobrze. Niekiedy zdarza mu się po uruchomieniu „schować” pod którymś z okien. Najlepiej wtedy kliknąć na ikonce maliny w docku lub zminimalizować aktualnie otwarte okno.

  1. Na początek warto pobrać wspomniany programik oraz, po rozpakowaniu, uruchomić.
  2. Powinno pojawić się ogno w którym trzeba wskazać lokalizację obrazu z Raspbianem.
  3. Program przypomni o podłączeniu karty do komputera, o ile nie zostało to jeszcze zrobione, trzeba podłączyć kartę i kliknąć Continue.
  4. Następnie trzeba zaznaczyć wyłącznie kartę pamięci. W wyborze właściwego napędu powinna pomóc pojemność (parę gigabajtów zamiast kilkuset), procent zapełnienia (kara pamięci powinna być raczej pusta) oraz punkt montowania (końcówka powinna być taka sama jak etykieta Finderze).
  5. Po upewnieniu się, że zaznaczono wyłącznie kartę pamięci wypada jedynie kliknąć OK.
  6. Na koniec trzeba podać hasło administratora, kliknąć OK a następnie Continue. Autora skryptu trochę poniosło z potwierdzaniem wszystkich operacji. ;)
  7. Gdy operacja się zakończy zostanie wyświetlony komunikat o sukcesie. Gotowe.

Wersja dla fanów konsoli preferujących stukanie w klawisze nad klikanie

  1. Na początek warto wpisać w terminalu komendę df -h przed i po podłączeniu karty pamięci. Dodatkowa pozycja, jaka pojawi się za drugim razem będzie właśnie nią. Trzeba zapamiętać jej identyfikator urządzenia. W moim wypadku to: /dev/disk1s1.
  2. Pora na odmontowanie karty. W moim wypadku komenda to: sudo diskutil unmount /dev/disk1s1. Jeśli system poprosi o hasło, które trzeba podać.
  3. Identyfikator uzyskany w punkcie pierwszym odnosi się do partycji jaka jest na karcie pamięci. Potrzebny jest identyfikator karty jako urządzenia, jako całości. Na szczęście wystarczy tylko zamienić w nim disk na rdisk i skasować s1 które jest na końcu. W moim przypadku /dev/disk1s1 staje się /dev/rdisk1.
  4. Ufff. Można zapisać obraz za pomocą komendy dd. Parametr if to ścieżka do pliku z obrazem, a w of ścieżkę do urządzenia docelowego. W moim wypadku komenda to sudo dd bs=1M if=~/Downloads/2013-02-09-wheezy-raspbian.img of=/dev/rdisk1. Ten punkt warto potraktować poważnie, w razie konieczności upewnić się, gdyż błąd spowoduje utratę danych.
  5. Gdy proces zakończy się sukcesem karta zostanie automagicznie zamontowana. Gotowe.

Instalacja Raspbiana pod Linuksem OS

Wyłącznie za pomocą konsoli. Dociekliwi mogą zauważyć, że używałem Raspberry Pi do robienia obrazu dla Raspberry Pi. Raspberrycepcja. ;)

  1. Identycznie jak w przypadku tworzenia obrazu pod Mac OSem najlepiej wydać komendę df -h przed i po podłączeniu karty. Dzięki temu będzie wiadomo który wpis to wspomniane urządzenie. Na wypadek gdyby dystrybucja Linuksa nie montowała automatycznie napędów zewnętrznych można posiłkować się komendą sudo fdisk -l. Jest ona o tyle wygodniejsza, że oprócz identyfikatora partycji podaje też identyfikator urządzenia. W moim wypadku jest to /dev/sda1.
  2. Jeżeli karta pamięci jest zamontowana, trzeba ją odmontować komendą sudo umount i podając identyfikator urządzenia.
  3. Pozostaje już tylko zapisać obraz. Wszystko zależy od ścieżek, w moim wypadku było to: sudo dd bs=4M if=~/2013-02-09-wheezy-raspbian.img of=/dev/sda.
  4. Gdy zapisywanie zostanie ukończone zostanie wyświetlone podsumowanie. Gotowe.