Istnieje kilka najczęstszych powodów częstych restartów komputera. Począwszy od problemu z samym systemem, poprzez przegrzewanie się komputera, a skończywszy na problemach z zasilaczem lub kondensatorami.
Zacznijmy od najprostszego do zdiagnozowania problemu, mianowicie krytyczne wyjątki w Windowsie.
System Windows, domyślnie skonfigurowany jest tak, by zrestartować komputer gdy nastąpi krytyczny wyjątek. Niekiedy tuż przed restartem da się przez krótką chwilę zobaczyć niebieskie tło na ekranie monitora, aczkolwiek nie jest to regułą. Zatem, najlepiej zacząć od wyłączenia automatycznego restartu gdy napotykany jest krytyczny wyjątek.
Start → Panel sterowania → System → Zaawansowane → Uruchamianie i odzyskiwanie → Automatycznie uruchom ponownie (odznaczamy i zamykamy okienka klikając w „OK”).
Jeżeli pomimo wyłączenia automatycznego rozruchu komputer nadal się restartuje, możliwe, że procesor się przegrzewa. Niestety mamy tendencję do nieprzejmowania się sprzętem, dopóki działa. Przez lata kurz może osadzać się na radiatorze i wiatraku chłodzącym procesor, przez co spada jego wydajność.
Jeżeli na komputerze nie jest zainstalowane oprogramowanie, które może monitorować temperaturę najważniejszych podzespołów, warto zajrzeć na stronę internetową producenta i takowe poszukać. Można też przejrzeć programy na płytce kompaktowej, jaka była dołączona do płyty głównej.
Jeżeli do danej płyty głównej nie można dostać tego typu oprogramowania, pozostaje wejść do biosu (wciskając klawisz delete podczas włączania komputera) i znaleźć opcję (jeżeli jest) „PC Health Status„. Tam znajdują się informacje o temperaturach głównych komponentów.
Możliwe jednak, że nie ma takiej opcji, wtedy niestety trzeba zdjąć boczną obudowę komputera (jeżeli nie czujesz się dość pewnie, by robić takie rzeczy, nie rób tego, albo poproś kogoś kto jest) i za pomocą tradycyjnego dotknięcia zmierzyć temperaturę radiatora (takie wielkie metalowe coś z wiatrakiem na górze, „wystające” z płyty głównej).
Jeżeli zmierzone temperatury (w dowolny sposób) nie są duże, może to oznaczać…
Problemy z zasilaczem, który nie potrafi dostarczyć pożądanej ilość prądu do poszczególnych podzespołów.
Jeżeli używasz obudowy, która kosztowała mniej niż 150 zł i od razu miała wbudowany zasilacz, lub od kilku lat dokładasz nowe podzespoły (procesor, pamięć, dyski twarde, kartę graficzną) to mogło się zdarzyć że pobór mocy tych podzespołów jest za duży w stosunku do możliwości zasilacza.
Najlepiej testowo zamienić zasilacz na mocniejszy/markowy i zobaczyć czy dalej występują samoczynne restarty.
Istnieje jeszcze jedna ewentualność.
Spotkałem się z sytuacja, że restarty komputera były spowodowane przez napęczniałe kondensatory. Najlepiej zajrzeć do środka komputera i zobaczyć, czy aby nie istnieje taki problem.
Napęczniałe kondensatory mogą być wymienione w serwisach RTV.
Słuchajcie mam problem mam kilka kompów i podłączone do mojego własnego „matki” i jest problem bo wszystkie kompy są zależne od niej bo tak pamięć przepada bo na matce się zapisują wszystkie dane i od niej jest dostęp do neta a matka się zrąbała to nie jest problem z dmuchawą bo jest czysta tylko włączam kompa i jak się pojawia napis windows xp to się restartuje wie ktoś co to jest grane??
właśnie mi się przydała ta rada :)
Restartowal mi sie laptop, podejrzewam, ze to przyczyna zasilacza, bo na razie przestał po wyjęciu w/w z dziurki ;-)
W kazdym razie odznaczylam tez automatyczny restart
Dzięki!
Wow stary dzięki miałem problemy wiedziałem ,że to mogą wywoływać wirusy lub kusz i nie mogłem zrobić 100% skanowania wielkie dzięki na serjo pomogłeś .