W sytuacji gdy w systemie nie są zainstalowane wszystkie sterowniki, niektóre podzespoły w menedżerze urządzeń mogą być wyświetlane jako nieznane bądź generyczne urządzenia. Ich identyfikacja, w celu pobrania odpowiedniego sterownika, jest wtedy utrudniona szczególnie gdy chce się uniknąć otwierania obudowy komputera.
Można jednak skorzystać z programu HWiNFO dostępnego na oficjalnej stronie, który po ściągnięciu, najlepiej wersji portable, i uruchomieniu wyszuka oraz zidentyfikuje zainstalowane w komputerze komponenty. W momencie uruchomienia programu Windows wyświetli komunikat o konieczności udzielenia praw administratora. Gdy zostaną one przyznane wystarczy kliknąć na przycisk Run i zostanie wyświetlone podsumowanie oraz umieszczoną pod nim listę komponentów.
Gdyby jednak programowe podejście okazało się niewystarczające konieczne będzie rozkręcenie komputera i zanotowanie modelu lub nazwy umieszczonej na urządzeniu. W najgorszym wypadku można posiłkować się nazwami i numerami nadrukowanymi na poszczególnych chipach kart rozszerzeń.
Skomentuj