Polecenie diff, choć bardzo przydatne, ma jeden dość poważny problem: jego wynik nie jest w żaden sposób kolorowany co dość mocno zmniejsza jego czytelność.
Chesz przetestować działanie poniższych instrukcji, a nie masz dostępu do serwera Linuxowego? Po rejestacji na DigitalOcean otrzymasz 100 dolarów do wykorzystania w ciągu 60 dni, a z przyjaznym interfejsem uruchomisz ulubioną dystrybucję w ciągu paru minut.
Z pomocą przychodzi colordiff dostępny w formie pakietu lub do samodzielnej kompilacji na stronie projektu. Jego użycie ogranicza się do przekierowania nań wyjścia z komendy diff które zostanie pokolorowane i zwiększy czytelność.
Zatem, aby porównać zawartość dwóch plików (w jednym jest Inwoskacja z Pana Tadeusza w oryginalnym brzmieniu, a w drugim losowe jej słowa zamieniono na pizza) wystarczy skorzystać z komendy diff ~/inwokacja.txt ~/inwokacja_zmiany.txt | colordiff.
Można oczywiście skorzystać z z czystego diff ~/inwokacja.txt ~/inwokacja_zmiany.txt, ale bardzo szybko okazuje się, że choć efekt jest ten sam, to jego czytelność pozostawia sporo do życzenia. Tym bardziej, że uzyskanie przystępniejszego wyjścia jest kwestią zaledwie jednej dodatkowej komendy.
Pingback:Jak pod Windows porównać zawartość dwóch plików – Techniczny.net