Jak pod Linuxem sprawdzić konfigurację sprzętową komputera

Wraz z rosnącą popularnością usług w chmurze i wirtualizacji konfiguracja sprzętowa wydaje się nie mieć większego znaczenia. Jednakże ciekawość, lub stojący gdzieś fizyczny serwer pod kontrolą Linuxa, sprawiają, zachęcają do sprawdzenia jakie komponenty są zainstalowane w systemie.

Chesz przetestować działanie poniższych instrukcji, a nie masz dostępu do serwera Linuxowego? Po rejestacji na DigitalOcean otrzymasz 100 dolarów do wykorzystania w ciągu 60 dni, a z przyjaznym interfejsem uruchomisz ulubioną dystrybucję w ciągu paru minut.

Jednym z wielu sposobów jest skorzystanie z polecenia lshw dostępnego instalacji za pomocą yuma lub apt-get. Na ogół wystarczy skorzystać skorzystać z polecenia sudo lshw -short które wypisze wszystkie dostępne urządzenia.

Gdyby zaszła konieczność publikacji listy w internecie dobrze jest użyć parametru -sanitize który zadba, by wrażliwe dane takie jak numery seryjne nie zostały wyświetlone. Pełne polecenie będzie wtedy brzmiało sudo lshw -short -sanitize.

Wynik komendy lshw na Raspberry Pi 3

Istnieje także możliwość wypisania urządzeń należących do poszczególnych kategorii (na przykład CPU lub pamięć) używając komendy sudo lshw -short -class processor -class memory.

Lista dostępnych kategorii sprzętu: address, bridge, bus, communication, disk, display, generic, input, memory, multimedia, network, power, printer, processor, storage, system, tape, volume. Ich znaczenie jest raczej oczywiste.