Jedną z zalet wirtualizacji jest możliwość wygodnego udostępnienia plików na fizycznym komputerze. Przykładowo wirtualny Linux służący za serwer WWW może korzystać z plików zlokalizowanych na dysku hosta.
Chesz przetestować działanie poniższych instrukcji, a nie masz dostępu do serwera Linuxowego? Po rejestacji na DigitalOcean otrzymasz 100 dolarów do wykorzystania w ciągu 60 dni, a z przyjaznym interfejsem uruchomisz ulubioną dystrybucję w ciągu paru minut.
Aby udostępnienie katalogów systemowi wirtualnemu było możliwe konieczna jest opisana w zeszłym tygodniu instalacja dodatków gościa VirtualBox.
W pierwszej kolejności należy w głównym oknie programu zaznaczyć maszynę której chcemy udostępnić pliki i z menu Maszyna wybrać pozycję Ustawienia. Potem, w nowo otwartym oknie, trzeba przejść do sekcji Udostępniane foldery.
Katalogi udostępnione dodaje się poprzez kliknięcie błękitnej ikonki z plusem znajdującej się po prawej stronie okna. Dodanie współdzielonego folderu ogranicza się do jego wskazania i ewentualnej modyfikacji jego wyświetlanej nazwy.
Dodatkowo można zadecydować czy wirtualizowany system powinien mieć możliwość zapisu do udostępnionego katalogu i czy powinien być on automatycznie montowany. Domyślna ścieżka to /media/sf_nazwa_folderu
.
Ponadto, w przypadku gdy maszyna jest uruchomiona, pojawia się dodatkowa opcja: Ustaw na stałe. Bez niej udostępnianie zostanie zakończone w momencie wyłączenia maszyny.
witam, wszystko widać ale win 10 chyba nie pozwala bo wyskakuje:
brak uprawnień wymaganych do wyświetlenia …..
obok ikonki jest jakby mała ikonka dysku
NIC zrobić się nie da!
pozd