Jak pod Linuxem zainstalować dodatki gościa VirtualBox

Dodatki gościa z programu Oracle VirtualBox umożliwiają lepszą integrację wirtualizowanego systemu z systemem hosta. Choć nie są one krytyczne, posiadanie wspólnego schowka, obsługa wielu monitorów lub bezpośredni dostęp do plików na komputerze potrafią ułatwić z nimi pracę.

Chesz przetestować działanie poniższych instrukcji, a nie masz dostępu do serwera Linuxowego? Po rejestacji na DigitalOcean otrzymasz 100 dolarów do wykorzystania w ciągu 60 dni, a z przyjaznym interfejsem uruchomisz ulubioną dystrybucję w ciągu paru minut.

Wpis został przygotowany dla systemu CentOS 7. Komendy i nazwy paczek mogą nieznacznie różnić się w zależności od systemu, ale idea i kolejność wykonywanych poleceń pozostaje taka sama.
Aby nie poprzedzać każdej z komend poleceniem sudo można skorzystać z komendy sudo su - która przełączy użytkownika na konto roota. Ze względów bezpieczeństwa nie powinno pozostawiać się otwartej sesji na aktywnym koncie roota po zakończeniu pracy.

Na początek trzeba dodać repozytorium EPEL, zainstalować paczki potrzebne potrzebne do instalacji, zaktualizować jądro systemu i zrestartować go.

sudo yum install epel-release
sudo yum install gcc kernel-devel kernel-headers dkms make bzip2 perl
sudo yum update kernel
sudo reboot

Następnie trzeba włożyć „płytę” do wirtualnego napędu CD poprzez kliknięcie w menu Urządzenia (Devices) i wybranie opcji Zamontuj obraz płyty z dodatkami gościa… (Insert Guest Additions CD image…).

Montowanie obrazu płyty z dodatkami gościa VIrtualBox

Aby jednak uzyskać dostęp do danych zawartych na nośniku trzeba go zamontować.

sudo mkdir -p /mnt/cdrom
sudo mount -r /dev/cdrom /mnt/cdrom

Do poprawnej instalacji potrzebne jest jeszcze ustawienie wartości zmiennej KERN_DIR.

KERN_DIR=/usr/src/kernels/`uname -r`
export KERN_DIR

Na koniec pozostaje uruchomienie skryptu instalacyjnego i restart po jego pomyślnym wykonaniu.

cd /mnt/cdrom
sudo ./VBoxLinuxAdditions.run
sudo reboot

Proces instalacji dodatków gościa VirtualBox