Co to jest RSS

W obecnych czasach, gdy ilość często odwiedzanych stron rośnie w bardzo szybkim tempie, codzienne sprawdzanie czy nie pojawiły się na nich nowe treści (nie mówiąc już o zapamiętaniu adresów) staje się coraz większym wyzwaniem. Można tworzyć zakładki, by w szybszy i łatwiejszy sposób odwiedzać ulubione strony, lecz jest to rozwiązanie połowiczne. Lepszym jest użycie RSS lub ATOM.


By wykorzystać możliwości jakie niosą wspomniane udogodnienia należy zaopatrzyć się w czytnik kanałów, aplikację której zadaniem będzie pobieranie treści, wyświetlanie oraz pomoc w ich organizacji. Obecnie każda nowoczesna przeglądarka lub program pocztowy wyposażony jest w takowy czytnik.

Gdzie tu wygoda? Zamiast odwiedzać po kolei 10 ulubionych stron, uruchamiamy czytnik i po chwili już wiemy na której z witryn pojawiły się coś nowego. Szybko, łatwo i wygodnie. Niezależnie od tego, czy odwiedzamy blogi, strony z newsami czy galerie zdjęć.

Jeżeli po prawej stronie pasku adresu w oknie przeglądarki znajduje się ikona przypominająca obrazek znajdujący się u góry wpisu, to znaczy, że przeglądarka poradzi sobie z obsługą RSS. Może warto na próbę w nią kliknąć?

Przykładowe kanały RSS:
Techniczny.net
Wirtualna Polska
Blog Artura Andrusa

Kilka programów obsługujących RSS:
Mozilla Thunderbird
Mozilla Firefox
Opera
Internet Explorer 7
Google Reader