Do czego służy i jak utworzyć plik profilu w PowerShellu

Pliki profili to skrypty wykorzystywane do modyfikacji wyglądu i zachowania sesji PowerShella. Za ich pomocą można wygodnie dodawać rozmaite polecenia, zmienne, moduły, aliasy, funkcje i wiele innych.

Chesz przetestować działanie poniższych instrukcji, a nie masz dostępu do serwera Linuxowego? Po rejestacji na DigitalOcean otrzymasz 100 dolarów do wykorzystania w ciągu 60 dni, a z przyjaznym interfejsem uruchomisz ulubioną dystrybucję w ciągu paru minut.

PowerShell obsługuje następujące pliki profili i choć żaden z nich nie jest wymagany to, zależnie od potrzeb, każdy z nich trzeba utworzyć osobno.

  • CurrentUserCurrentHost – osobisty profil użytkownika na aktualnym hoście. Jego ścieżka jest dostępna pod $PROFILE lub $PROFILE.CurrentUserCurrentHost.
  • CurrentUserAllHosts – osobisty profil użytkownika na wszystkich hostach. Jego ścieżka to $PROFILE.CurrentUserAllHosts.
  • AllUsersCurrentHost – profil wszystkich użytkowników na aktualnym hoście. Dostępny pod $PROFILE.AllUsersCurrentHost.
  • AllUsersAllHosts – profil wszystkich użytkowników na wszystkich hostach. Zlokalizowany pod ścieżką $PROFILE.AllUsersAllHosts.

Aby utworzyć osobisty profil wystarczy skorzystać z polecenia które wpierw sprawdzi czy plik istnieje i w razie potrzeby utworzy go

if (!(Test-Path -Path $PROFILE ))
{ New-Item -Type File -Path $PROFILE -Force }

Następnie plik można edytować korzystając z komendy notepad $PROFILE.

Ponadto modyfikując powyższe polecenia można z łatwością utworzyć wszystkie rodzaje profili.