Gdzie jest jest i jak działa plik hosts

Zadaniem pliku hosts jest wspomaganie procesu tłumaczenia przyjaznych adresów domen na zrozumiałe dla komputerów adresy IP. Komputer po wpisaniu adresu w pierwszej kolejności odwołuje się właśnie do niego a później pyta się serwerów DNS.

Chesz przetestować działanie poniższych instrukcji, a nie masz dostępu do serwera Linuxowego? Po rejestacji na DigitalOcean otrzymasz 100 dolarów do wykorzystania w ciągu 60 dni, a z przyjaznym interfejsem uruchomisz ulubioną dystrybucję w ciągu paru minut.

W systemach Windows znajduje się pod ścieżką c:\windows\system32\drivers\etc\hosts, a w systemach Linuxowych (oraz Unixowych): /etc/hosts. W obu przypadkach do jego edycji wymagane są uprawnienia administratora bez których zapis nie będzie możliwy.

Składnia pliku jest bardzo prosta: znakiem # oznacza się komentarze, które zostaną pominięte, a każda z linii to jeden wpis w którym wpierw należy podać adres IP, a po odstępie nazwę domeny. Możliwe jest też podawanie wielu domen oddzielając je spacją lub tabulatorem.

Bardzo prosty przykład pliku hosts znajduje się poniżej. Jego działanie polega na bardzo prostym blokowaniu Facebooka i Onetu. Gdy użytkownik wpisze adres któregoś z tych serwisów system operacyjny w pierwszej kolejności sprawdzi wspomniany plik i uzna, że adres IP serwera to lokalny komputer będzie się łączył właśnie z nim co spowoduje wyświetlenie komunikatu o błędzie.

# Niezwykle prosty plik hosts który blokuje Facebooka i Onet. Ta linijka to komentarz. ;)
127.0.0.1 facebook.com onet.pl