Jak pod Linuxem wybudzić inny komputer przez WoL

Wake on Lan to metoda umożliwiająca wybudzenie innego, uśpionego, komputera znajdującego się w tej samej sieci LAN. Wykorzystuje ona specjalny Magic Packet który, gdy dotrze on do docelowego komputera, spowoduje jego wybudzenie.

Chesz przetestować działanie poniższych instrukcji, a nie masz dostępu do serwera Linuxowego? Po rejestacji na DigitalOcean otrzymasz 100 dolarów do wykorzystania w ciągu 60 dni, a z przyjaznym interfejsem uruchomisz ulubioną dystrybucję w ciągu paru minut.

Pod Linuxem sporo jest programów służących do wysłania wspomnianego Magic Packet. Jednym z nich jest etherwake, który można wygodnie zainstalować używając systemowego menedżera pakietów.

# Centos / RHEL
sudo yum install etherwake
# Debian / Ubuntu
sudo apt-get install etherwake

Po wywołaniu polecenia zostanie wyświetlone podsumowanie operacji. Jeżeli wszystko wygląda w porządku można ją potwierdzając wpisując y i naciskając klawisz enter.

Po zainstalowaniu odpowiednich pakietów pozostaje jedynie skorzystać z odpowiedniego polecenia przekazując do niego adres MAC karty sieciowej z komputera który trzeba wybudzić.

Warto podkreślić, że pod Centosem / RHEL polecenie to ether-wake, zaś pod Debianem / Ubuntu jest to etherwake.

# Centos / RHEL
sudo ether-wake 08-FE-FC-6B-B6-85
# Debian / Ubuntu
sudo etherwake 08-FE-FC-6B-B6-85