Jak pod Windows zmienić rozmiar partycji

Kiedyś zmiana rozmiarów partycji oznaczała konieczność nagrywania bootowalnych dyskietek i płyt kompaktowych z dedykowanymi programami o, niekiedy, umiarkowanej jakości. Dziś można zrobić to z poziomu systemu operacyjnego i cały proces jest dużo wygodniejszy.

Lepiej mieć kopię danych na wypadek gdyby coś poszło nie tak niż stracić kolekcję zdjęć kotów z powodu błędu. Świat dzieli się na osoby nie robiące backupów i osoby, które będą robiły backupy.

Modyfikacje rozmiarów partycji można przeprowadzić za pomocą aplikacji Zarządzanie komputerem dostępnej w systemie Windows. Aby ją uruchomić najprościej kliknąć prawym klawiszem na ikonie Komputer i z menu podręcznego wybrać pozycję Zarządzaj. Następnie na liście rozwijanej po lewej stronie należy odnaleźć i wybrać Zarządzanie dyskami.

Wykaz dysków i partycji w Zarządzanie komputerem

W górnej części okna wyświetlona zostanie lista partycji oraz podstawowe informacje, natomiast w dolnej ich rozmieszczenie na poszczególnych dyskach. Aby zmienić rozmiar konkretnej partycji wystarczy kliknąć na nią prawym klawiszem myszy (obojętnie czy w dolnej, czy górnej części okna) i z menu podręcznego wybrać Rozszerz wolumin… lub Zmniejsz wolumin… w zależności od potrzeby.

Zmniejszanie rozmiaru dysku systemowego

Wybranie opcji zmniejszenia sprawi, że system określi jaki jest minimalny nowy rozmiar partycji i poprosi o ewentualne dopasowanie wartości w polu Wprowadź ilość miejsca do zmniejszenia (w MB). Jeżeli wprowadzona wartość jest odpowiednia wystarczy kliknąć przycisk Zmniejsz. Czas trwania operacji zależy od rozmiaru partycji i ilości danych na niej zgromadzonych.

Rozszerzenie woluminu będzie możliwe jedynie w przypadku gdy na dysku znajduje się nieprzydzielone miejsce.