Jak skonfigurować Postfixa by nasłuchiwał na innym porcie niż 25

Popularny serwer poczty elektronicznej, Postfix, domyślnie nasłuchuje na standardowym  porcie protokołu SMTP czyli 25. Jednakże często jest on blokowany przez providerów internetu walczących w ten sposób ze spamem. Trzeba wtedy przekonfigurować go tak, by używał innego portu, na przykład 587.

Chesz przetestować działanie poniższych instrukcji, a nie masz dostępu do serwera Linuxowego? Po rejestacji na DigitalOcean otrzymasz 100 dolarów do wykorzystania w ciągu 60 dni, a z przyjaznym interfejsem uruchomisz ulubioną dystrybucję w ciągu paru minut.

Konieczne będzie otwarcie pliku /etc/postfix/master.cf w ulubionym edytorze i odkomentowanie linii o treści submission inet n - n - - smtpd. Powinna się ona znajdować w pierwszych kilkunastu wierszach pliku. Gdyby jednak jej brakowało konieczne jest jej dopisanie. Po modyfikacji zawartość pliku powinna przypominać tą na załączonym poniżej zrzucie ekranu.

Plik master.cf po niezbędnych modyfikacjach

Następnie trzeba zresetować Postfixa, otworzyć port 587 w iptables oraz zmienić konfiguracje programu do obsługi poczty tak, by zamiast portu 25 wykorzystywał 587.