Jak skopiować instalkę OS X Yosemite na pendrive

Coroczne aktualizacje systemów operacyjnych stają się codziennością, a nowsze wersje często dystrybuowane są za pomocą internetu z pominięciem nośników fizycznych. Tradycjonaliści preferują jednak samodzielne skopiowanie programów instalacyjnych na pendrive. Nie inaczej jest w przypadku najnowszego systemu od Apple, Yosemite, a program instalacyjny na pendrive to niezależność od dostępności internetu bądź funkcjonowania serwerów producenta.

Do przeprowadzenia procedury potrzebny będzie pendrive o pojemności przynajmniej 8 gigabajtów oraz program instalacyjny OS X Yosemite.

Zapisanie programu instalacyjnego OS X Yosemite na dysk

Gdyby zaszła potrzeba pobrania installki Yosemite wystarczy otworzyć aplikację App Store i wyszukać w niej Yosemite, a gdy zostanie otwarta strona z opisem wystarczy kliknąć przycisk Pobierz i poczekać aż ściąganie zostanie zakończone.

Ponowne pobranie OS X Yosemite z App Store

Tworzenie pendrive z instalacją

Istnieje kilka sposobów, jednakże najprostszym jest wykorzystanie kilku komend dostępnych w aplikacji terminal. By ją uruchomić wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy command + spacja, następnie w oknie, które się pojawi wpisać terminal, a na koniec wcisnąć enter.

Następnie trzeba sprawdzić pod jaką ścieżką system montuje pendrive. W tym celu w otwartym uprzednio oknie terminala trzeba wpisać ls /Volumes/ przed i po jego podłączeniu, a pozycja która przybędzie oznacza podłączony przed chwilą napęd. W przykładzie jest to Pendrive, zatem kompletną ścieżką ścieżką będzie /Volumes/Pendrive.

Na sam koniec wystarczy wydać następującą komendę: sudo /Applications/Install OS X Yosemite.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Pendrive --applicationpath /Applications/Install OS X Yosemite.app. Bardzo ważne jest, by podać odpowiednią ścieżkę po parametrze --volume, której wartość została sprawdzona w ostatnim podpunkcie.

System poprosi o hasło aktualnego użytkownika oraz o potwierdzenie zastąpienia zawartości pendrive plikami służącymi do instalacji. Trzeba potwierdzić to wpisując y i naciskając enter. Teraz wystarczy poczekać aż przenoszenie plików zostanie zakończone.

Proces kopiowania instalki na pendrive