Jak uruchomić obsługę DDNS (Dynamic Domain Name System) na routerze

DDNS to protokół który (w telegraficznym skrócie) umożliwiający posiadanie stałego URLa prowadzącego do serwera ze zmiennym adresem IP. W momencie gdy zewnętrzny adres IP routera (bądź serwera) zmieni się, ten poinformuje serwer DDNS o nowym adresie.

Rejestracja na DynDNS

  1. Przejdź na stronę DynDNS Free i kliknij na dużym guziku GET IT NOW.
  2. Wybierz sobie jakąś nazwę domeny. Ja dla celów testowych wybrałem alias zielonemisie i domenę dyndns-home.com.
  3. Pole „IP address” jest wymagane, dlatego wpisałem 127.0.0.1. Można użyć swojego aktualnego adresu IP, ale lepiej wpisać inny, gdyż łatwiej na końcu sprawdzić, czy wszystko działa. Po wypełnieniu pola, klikamy na Add to cart.
  4. Ignorujemy zachęty do wykupienia usługi PRO i tworzymy nowe konto. Po wypełnieniu wszystkich pól, przepisaniu kodu z obrazka i zaakceptowania warunków usługi klikamy na Create Account
  5. Po chwili na podany adres powinien przyjść mail z linkiem aktywacyjnym. Klikamy go, gdyż inaczej po dwóch dniach nasze konto trafi szlag.

Konfigurowanie routera

Niestety różne, routery mają tę opcję w różnych miejscach. Najlepszym wyjściem jest przeklikanie się przez dostępne zakładki i odnalezienie tej opcji samodzielnie.
Następnie wystarczy wypełnić istniejące tam pola. O ile „username” czy „password” nie wymagają tłumaczenia, to w polu na nazwę domeny wpisz pełny adres. Jeżeli użyłbym danych wypisanych powyżej byłoby to: zielonemisie.dyndns-home.com

Po zapisaniu ustawień zielonemisie.dyndns-home.com powinien prowadzić do naszego routera.