Jak w konsoli Linuxa uzyskać postęp kopiowania plików

Domyślnie dostępne pod Linuxem polecenie służące do kopiowania – cp – nie pokazuje w żaden sposób postępu operacji. Niekiedy jest to pożądane, szczególnie podczas kopiowania danych na pendrive o słabych parametrach lub udział sieciowy obciążonego serwera, a wtedy trudno czasami się zorientować jaki jest stan procesu kopiowania i czy coś się nie zawiesiło.

Chesz przetestować działanie poniższych instrukcji, a nie masz dostępu do serwera Linuxowego? Po rejestacji na DigitalOcean otrzymasz 100 dolarów do wykorzystania w ciągu 60 dni, a z przyjaznym interfejsem uruchomisz ulubioną dystrybucję w ciągu paru minut.

Polecenie cp oferuje wyłącznie informacje o błędach

W forumowych wątkach często sugerowane jest użycie własnego skryptu do kopiowania oraz inne, niekiedy karkołomne, rozwiązania. Tymczasem popularne i domyślnie dostępne w większości dystrybucji narzędzie do synchronizacji plików – rsync – przyjmuje parametr --progress który skutkuje wyświetlaniem informacji o postępie kopiowania. Składnia owego polecenia jest niemal identyczna jak cp. Zatem w celu skopiowania całego katalogu w inne miejsce wystarczy użyć następującej komendy: rsync -r --progress ~/Obrazy /mnt/Pendrive.

Rsync wyświetla sporo przydatnych informacji

Więcej informacji można znaleźć wpisując w konsoli man rsync lub odwiedzając manual rsynca w wersji online.