Jak wygodnie nagrać instalkę OS X Mavericks na pendrive

O tym, jak nagrać program instalacyjny OS X Mavericks na pendrive w trzech prostych krokach (i jednej długiej komendzie). W porównaniu z poprzednimi systemami jest to odrobinę prostsze.

Ponowne pobranie programu instalacyjnego

Najlepiej nagrać instalkę na pendrive zaraz po pobraniu, by później zainstalować użyć go do instalacji Mavericksa. Gdyby jednak trzeba było pobrać ją raz jeszcze wystarczy odwiedzić ją w Mac App Store, kliknąć na Download/Install app i gdy pojawi się polsko-angielski komunikat wybrać Continue. Łatwizna.

Ponowne pobranie Mavericska jest jeszcze prostsze

Kopiowanie instalki na pendrive

Dużo prostsze niż kiedyś, o ile lubi się terminal. ;)

  1. Na początek trzeba odpalić terminal.
  2. Komendą ls /Volumes/ można sprawdzić punkt montowania pendrive. Dla bezpieczeństwa najlepiej wydać ją przed i po jego podłączeniu. W moim przypadku przybyła pozycja Pendrive, zatem punkt montowania to: /Volumes/Pendrive/.
  3. Pozostało już tylko wydać odpowiednią następującą sudo /Applications/Install OS X Mavericks.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Pendrive/ --applicationpath /Applications/Install OS X Mavericks.app --nointeraction. Konieczne może być wpisanie hasła do konta i zaakceptowanie gigantycznego ostrzeżenia o ryzyku korzystania z komendy sudo. Praktycznie żadnym o ile nie robi się nic głupiego. ;)

Teraz pozostaje już tylko poczekać, proces może trwać 20, albo więcej minut. Najlepiej iść zrobić sobie herbatę, albo dwie. Gdy będzie on zakończony, w oknie terminala zostanie wyświetlony stosowny komunikat.

Proces instalacji na jednym obrazku