Jaki system plików jest najlepszy dla przenośnego dysku lub pendrive

Domyślnie używany przez Windows system plików NTFS to dobry wybór w 90% przypadków. Sprawy komplikują się jednak gdy trzeba przenosić dane między różnymi systemami operacyjnymi z których każdy często ma swój preferowany format a wsparcie dla innych jest nieco ograniczone. Na szczęście można znaleźć rozwiązanie odpowiednie do własnych potrzeb.

Chesz przetestować działanie poniższych instrukcji, a nie masz dostępu do serwera Linuxowego? Po rejestacji na DigitalOcean otrzymasz 100 dolarów do wykorzystania w ciągu 60 dni, a z przyjaznym interfejsem uruchomisz ulubioną dystrybucję w ciągu paru minut.

FAT32 NTFS exFAT
Maksymalny rozmiar partycji 32 gigabajty 256 terabajtów 127 petabajtów
Maksymalny rozmiar pliku 4 gigabajty 16 terabajtów 512 terabajtów
Odczyt / zapis pod Windows tak / tak tak / tak tak / tak
Odczyt / zapis pod OS X tak / tak tak / tak* tak / tak
Odczyt / zapis pod Linuxem tak / tak tak / tak* tak* / tak*

Dodana w powyższej tabeli gwiazdka oznacza, że dana możliwość jest możliwa po instalowaniu dodatkowego oprogramowania. Oprócz tego można z niej wyciągnąć następujące wnioski:

  1. Jeżeli w grę wchodzi przenoszenie danych wyłącznie między komputerami z systemem Windows – najlepszy będzie NTFS.
  2. Dodatkowo odczyt NTFS wspierany jest na wszystkich popularnych systemach operacyjnych. Zapis można osiągnąć instalując dodatkowe programy lub uruchamiając domyślnie wyłączone opcje.
  3. Do przenoszenia plików między komputerami z Windows i OS X idealny będzie exFAT. Nawet gdy w grę wchodzi okazyjny transfer do komputerów z Linuxem.
  4. Mając pewność, że pliki nie będą większe niż 4 gigabajty – uniwersalny, choć niezbyt nowoczesny będzie FAT32. Windows nie sformatuje jednak partycji większej niż 32 gigabajty – spada wtedy wydajność.