Jak do kablowej sieci LAN dodać obsługę Wi-Fi

Tradycyjne, kablowe sieci LAN są już dobrze zadomowione na rynku, cechują się niezawodnością bardzo dobrymi parametrami transmisji. Niestety polegają na okablowaniu które w erze laptopów, tabletów po porstu nie zdaje egzaminu. Jak zatem do tradycyjnej, kablowej sieci LAN dodać obsługę Wi-Fi?

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest kupno access pointa. Podłącza się go do istniejącej sieci i po skonfigurowaniu uzyskuje dostęp do sieci bezprzewodowej. Na ogół konfiguracja ogranicza się do ustawienia nazwy i zabezpieczeń sieci Wi-Fi oraz, gdy nie jest używany serwer DHCP, kilku ustawień parametrów. Minusem tego rozwiązania jest dołożenie kolejnego urządzenia które dodatkowo trzeba zasilić, dlatego zwolennicy maksymalnie uproszczonych rozwiązań powinni rozważyć alternatywne sposoby.

Drugim z rozwiązań jest wymiana istniejącego routera na taki z wbudowanym access pointem. Rozwiązanie bardziej kosztowne, wymagające nieco większej konfiguracji lecz zdecydowanie bardziej eleganckie i nie wymagające dodawania kolejnego urządzenia. Konfiguracja jest bardziej skomplikowana, ale zwykle wymagane będzie skonfigurowanie zarówno sieci LAN oraz ustawień bezprzewodowych, ponadto może być konieczne przeniesienie innych ustawień (takich jak przekierowania portów lub własne ustawienia DHCP). Oczywiście tylko w wypadku gdy są one aktualnie używane.

Użytkownicy Neostrady lub innych usług w których internet dostarczany jest za pomocą linii telefonicznej mogą też wyposażyć się w router z wbudowanym access pointem oraz modemem ADSL. Takie urządzenie zastąpi modem dostarczany przez providera, oraz będzie wyposażone w obsługę sieci przewodowych i bezprzewodowych. Niestety konieczne będzie skonfigurowanie największej ilości rzeczy, co nie oznacza, że będzie to zadanie trudne.