Jak nagrać plik ISO na pendrive

Pamięci flash dzięki większej wygodzie użycia, szybkości oraz pojemności niemal całkowicie wyparły płyty CD oraz DVD. Dostępne w sieci oprogramowanie nadal dystrybuowane jest za pomocą plików ISO które, oprócz tradycyjnej płyty, można także nagrać na pendrive.

Poniższą metodę najlepiej stosować mając absolutną pewność że dane nie będą już potrzebne. Co prawda dane usunięte w ten sposób można na ogół przywrócić, to jest to proces bardziej skomplikowany niż wyjęcie ich z kosza.

Najwygodniej zrobić to za pomocą aplikacji Rufus dostępnej za darmo na stronie projektu w postaci instalatora lub wersji portable. Oczywiście oprócz aplikacji trzeba mieć przygotowany plik ISO lub w innym obsługiwanym formacie.

Wpierw należy podłączyć pendrive na który ma być przekopiowana zawartość pliku ISO. Dla większego bezpieczeństwa można odłączyć inne napędy USB.

Uruchamiając program Rufus system zapyta o udzielenie mu uprawnień administratora, na co trzeba się zgodzić.

Interfejs programu Rufus

Następnie w górnej części okna programu za pomocą menu rozwijanego trzeba wybrać docelowy nośnik oraz, po kliknięciu przycisku Wybierz, wskazać plik zawierający dane do umieszczenia na pendrive. W większości przypadków Rufus będzie w stanie dobrać optymalne ustawienia.

Na koniec wystarczy kliknąć przycisk Start w dolnej części okna programu, potwierdzić informację o usunięciu danych na nośniku oraz poczekać na zakończenie procesu.