Jak pod Windows przeskanować dysk twardy

Montowane w komputerach dyski twarde oraz używane na nich systemy plików są coraz bardziej niezawodne i odporne na rozmaite błędy i niespójności. Mimo to od czasu do czasu koniecznym okazuje się rutynowe przeskanowanie dysku w poszukiwaniu błędów.

Aby to zrobić należy w Eksploratorze Plików kliknąć prawym klawiszem myszy w ikonę odpowiedniego dysku oraz wybrać opcję Właściwości. Nie ma znaczenia czy będzie to ikona w pasku bocznym czy w głównej części okna.

Następnie w nowym oknie trzeba przejść do zakładki Narzędzia i kliknąć przycisk Sprawdź umieszczony w sekcji Sprawdzanie błędów.

Teraz w zależności od wersji systemu może zostać wyświetlony komunikat informujący o dobrym stanie dysku i braku potrzeby uruchomienia skanowania. Można będzie jednak skorzystać z opcji Skanowanie dysku.

W innych wersjach systemu może zostać wyświetlone niewielkie okienko w którym wystarczy zaznaczyć pozycję Automatycznie napraw błędy systemu plików oraz Skanuj dysk i próbuj odzyskać uszkodzone sektory. Na sam koniec pozostaje kliknąć przycisk Rozpocznij.