Jak pomieszać dane w Excelu

Excel oprócz zastosowań biurowych świetnie spisuje się przy generowaniu danych w formacie dla innych aplikacji. Nic nie stoi na przeszkodzie by stworzyć zestaw zapytań do bazy lub innych powtarzalnych komend o różnych parametrach. Czasami potrzeba jednak by dane były jakoś losowane, a choć opcja taka jest niedostępna od razu to można ją nieźle zasymulować w kilku prostych krokach.

Wystarczy wypełnić pomocniczą kolumnę za pomocą losowych liczb a następnie posortować ją rosnąco lub malejąco. Aby to zrobić w pierwszej kolejność należy dodać pustą kolumnę obok istniejących już danych i wpisać w pierwszym jej wierszu formułę =LOS(). Następnie za pomocą przeciągania należy umieścić formułę do komórki przy każdym wierszu który trzeba pomieszać.

Dodanie kolumny z losowymi liczbami

Teraz trzeba posortować dane wedle dodanej właśnie kolumny. W tym celu wystarczy zaznaczyć pierwszą komórkę z losową wartością, odnaleźć ikonkę Sortuj i filtruj, kliknąć i wybrać opcję Sortuj od najmniejszych do największych. W efekcie Excel ułoży wiersze z danymi w kolejności wartości z dodanej kolumny, efektywnie działając jak maszyna losująca.

Sortowanie po wartościach z dodanej własnie kolumny

Fani tworzenia makr w Visual Basicu zapewne będą woleli napisać własnąfunkcję od tego, jednakże ten sposób jest prostszy i przystępniejszy dla każdego.