Jak w Windows 10 wyłączyć używanie domyślnej bramy zdalnej

Przy konfigurowaniu VPNa pod Windows 10 automatycznie używana będzie domyślna brama w sieci zdalnej. Oznacza to, że po nawiązaniu połączenia cały ruch będzie kierowany przez tunel. System powinien używać go wyłącznie przy dostępie do zasobów w sieci zdalnej.

Opisana jakiś czas temu metoda wyłączenia używania bramy w sieci zdalnej nie działa pod Windows 10. W momencie kliknięcia właściwości protokołu internetowego w wersji 4 (TCP/IPv4) nic się nie dzieje. Najwyraźniej ktoś nie miał czasu lub motywacji do napisania obsługi tego przycisku.

Można jednak skorzystać z poleceń PowerShella uruchamianego po kliknięciu w przycisk menu start i otworzeniu aplikacji Windows PowerShell. Gdyby były kłopoty z jej znalezieniem najlepiej zacząć wpisywanie słowa powershell do wbudowanej w menu start wyszukiwarki.

Wyłączenie używania domyślnej bramy zdalnej za pomocą PowerShella

By dokonać jakichkolwiek zmian w konfiguracji trzeba znać nazwę połączenia którą najprościej zdobyć wywołując polecenie Get-VpnConnection. Powinno ono wyświetlić oprócz konfiguracji połączeń także ich nazwę.

Na koniec wystarczy użyć komendy Set-VpnConnection "NazwaPołączenia" -SplitTunneling $true.