Jak wyłączyć funkcje szpiegujące w Windows 10

Reklamowana za pomocą irytujących powiadomień bezpłatna aktualizacja do Windows 10 oprócz pewnych usprawnień wprowadza sporo funkcji zbierających dane o użytkowniku. Jest ich więcej niż w poprzednich wersjach systemu, zatem niektórzy mogą chcieć je w wygodny sposób wyłączyć.

Istnieje kilka gotowych skryptów i programów, a jednym z nich jest Spybot Anti-Beacon. Jedną z ciekawszych funkcji jest sprawdzanie przy każdym restarcie czy ustawienia nie zostały zmienione na przykład przez aktualizację systemu.

Aby ją włączyć wystarczy podczas instalacji, na ekranie Select Additional Tasks zaznaczyć funkcję Refresh immunization after each system restart.

Warto zaznaczyć opcję "Refresh immunization after each system restart"

Po uruchomieniu programu wystarczy kliknąć przycisk Immunize. Gdyby system zaczął się dziwnie zachowywać, choć nie powinien, można skorzystać z przycisku Undo który wycofa wprowadzone zmiany.

Okno programu po zablokowaniu funkcji szpiegujących

Ponadto w zakładce Optional można znaleźć dodatkowe możliwości blokowania potencjalnie niepożądanych funkcji, które jednak nie stanowią dużego zagrożenia dla prywatności użytkownika.