Jak zainstalować pamięć RAM w komputerze

Montaż pamięci RAM w w komputerze to zadanie nie należące do skomplikowanych, ale konieczność użycia większej siły sprawia, że lepiej przeprowadzić zasięgnąwszy potrzebnych informacji.

W pierwszej kolejności trzeba oczywiście wyłączyć komputer i odłączyć go od prądu. Następnie po otwarciu obudowy jednostki centralnej należy odnaleźć sloty pamięci RAM, które na ogół zlokalizowane są na prawo od procesora. Potem, najlepiej za pomocą instrukcji obsługi do płyty głównej, trzeba sprawdzić w jakiej kolejności należy obsadzać sloty. Zwykle są one kolorowane parami – najlepiej zacząć od koloru opisanego jako DIMM 0 lub DIMM 1.

Odchylone zaczepy przy slocie pamięci RAM

Wiedząc już w których slotach należy umieścić pamięć należy otworzyć białe zaczepy odchylając je na zewnątrz. Następnie należy wsunąć moduł pamięci uważając by wcięcie znajdujące się u dołu modułu pasowało do wypustki znajdującej się w gnieździe, co doskonale widać na poniższym zdjęciu.

Wcięcie w module pamięci musi pasować do wypustki w złączu

Następnie należy lekko wcisnąć moduły do gniazda naciskając od góry na przemian lewą i prawą część pamięci co spowoduje, że zaczepy, wydając ciche kliknięcia, powrócą do pierwotnego położenia zatrzaskując się we wgłębieniach widocznych w pamięci. Może się zdarzyć, że trzeba będzie użyć dość dużej siły (najbezpieczniej jednak zacząć od dość lekkiego naciskania) pomagając też zaczepom w powrocie na pierwotne miejsce. Generalną zasadą jest by nie naciskać zbyt mocno, łatwo wtedy o uszkodzenie płyty głównej.

Zamontowana pamięć RAM

Gdyby pamięć nie chciała wejść do gniazda trzeba jeszcze raz upewnić się czy jest ona wkładana równo i czy wypustka w slocie pasuje do wcięcia w module.