Jak zrobić obraz płyty DVD lub CD pod Windowsem lub Linuksem

Dyski twarde i pendrive’y dzięki olbrzymiej wygodzie, większej pojemności i niskich cenach zaczynają wypierać płyty CD i DVD. Nowsze wersje systemu Windows jak i systemy spod znaki pingwina natywnie obsługują montowanie plików z obrazem. Tylko jak je przygotować?

Chesz przetestować działanie poniższych instrukcji, a nie masz dostępu do serwera Linuxowego? Po rejestacji na DigitalOcean otrzymasz 100 dolarów do wykorzystania w ciągu 60 dni, a z przyjaznym interfejsem uruchomisz ulubioną dystrybucję w ciągu paru minut.

Tworzenie obrazu ISO w systemie Windows

Na początek najlepiej zaopatrzyć się w LC ISO Creator. Narzędzie to zajmuje raptem kilkadziesiąt kilobajtów, nie wymaga instalacji, a w dodatku jest szalenie proste w obsłudze.

Ostrożnie z pobieraniem programów z niepewnych źródeł, albowiem często zawierają one niepożądane „dodatki”. Najlepiej korzystać ze stron które specjalizują się w zbieraniu i archiwizacji programów.

Interfejs programu  LC ISO Creator

Wystarczy jedynie włożyć płytę CD lub DVD do napędu, uruchomić LC ISO Creator oraz, za pomocą menu rozwijanego, wybrać właściwy napęd. Następnie trzeba kliknąć przycisk Create ISO i wskazać katalog i nazwę pliku pod jaką ma być zapisany plik z obrazem.

Tworzenie pliku ISO pod Linuxem

Choć można posiłkować się programami z interfejsem graficznym, najprostsze i najszybsze wyjście to wydanie stosownego polecenia z poziomu konsoli.

Najpierw trzeba sprawdzić, jaka jest ścieżka do napędu CD bądź DVD. Zwykle jest to /dev/cdrom lub /dev/dvd, ale można to łatwo sprawdzić za pomocą komendy ls -la /dev | grep cdrom lub ls -la /dev | grep dvd.

Przy założeniu, że ścieżka napędu to /dev/cdrom, a plik ma być zachowany w katalogu domowym z nazwą centos.iso, należ użyć następującej komendy: sudo dd if=/dev/cdrom of=~/centos.iso.

Przy wywoływaniu poleceń z prawami roota system poprosi o hasło użytkownika, a po jego podaniu wystarczy chwilę poczekać. Gdy proces zostanie ukończony, zostanie wyświetlone stosowne podsumowanie.

Zrzucanie zawartości dysku do pliku ISO pod Linuxem