Jak pod Linuxem dodać ścieżkę do zmiennej PATH

Zmienna PATH pod Linuxem pełni identyczną funkcję jak jej odpowiednik w Windows. Po wywołaniu polecenia system przeszuka każdą ze ścieżek w poszukiwaniu odpowiedniego pliku wykonywalnego i, jeżeli się da, uruchomi go.

Chesz przetestować działanie poniższych instrukcji, a nie masz dostępu do serwera Linuxowego? Po rejestacji na DigitalOcean otrzymasz 100 dolarów do wykorzystania w ciągu 60 dni, a z przyjaznym interfejsem uruchomisz ulubioną dystrybucję w ciągu paru minut.

W przypadku basha, czyli chyba najpopularniejszej powłoki linuksowej, zmian dokonuje się w pliku .bash_profile w katalogu domowym użytkownika. Gdyby ~/.bash_profile nie istniał poniższy kod można wykorzystać jako jego początkową treść.

Bardzo ważne jest by na końcu linijki zawierającej poszczególne ścieżki dla zmiennej PATH nie było dwukropka. Jego obecność istotnie zmniejsza bezpieczeństwo całego systemu.

# .bash_profile
# Get the aliases and functions
if [ -f ~/.bashrc ]; then
        . ~/.bashrc
fi

# User specific environment and startup programs
PATH=$PATH:$HOME/.local/bin:$HOME/bin
export PATH

W celu edycji wartości zmiennej PATH istotne są jedynie dwie ostatnie linijki. I tak, w przedostatnim wierszu do zmiennej PATH dodawane są kolejne katalogi oddzielane dwukropkiem. Chcąc zatem dopisać ścieżkę /usr/custom wystarczy drobna modyfikacja.

# .bash_profile
# Get the aliases and functions
if [ -f ~/.bashrc ]; then
        . ~/.bashrc
fi

# User specific environment and startup programs
PATH=$PATH:$HOME/.local/bin:$HOME/bin:/usr/custom
export PATH